Folders |
2018 Results - UMES Nelson Townsend InvitationalPublished by
Results: Half-Mile Timing Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 2/3/2018 03:33 PM
Eastern Shore Indoor Invite - 2/2/2018 to 2/3/2018
W. P. Hytche Athletic Center
Results
Women 60 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Fields, Summer Maryland-Eas 7.87 7.87q 3
2 Sloboh, Evelina Wesley 7.61 7.95q 1
3 Gabriel, Luan Maryland-Eas 7.80 7.96q 3 7.956
4 Bowra, Shaneika District of 7.90 7.96q 2 7.960
5 Foster, Maysha Wesley 7.88 7.99q 1
6 Hall, Angel Wesley 7.96 8.04q 4
7 Martinez-Smith, Nissa Delaware Sta 7.90 8.05q 1
8 Coach, Tyra Delaware Sta 8.00 8.13q 4
9 Rowe, Stacy-Ann District of 7.94 8.17q 2
10 Morris, Ashley Wesley 8.10 8.20q 2
11 Cropper, Christina Maryland-Eas 8.00 8.25q 3
12 Taylor, Rakiya Wesley 8.20 8.30q 1
13 Lynn, Ayanna Maryland-Eas 7.98 8.41 2 8.404
14 Wilson, Ashley Delaware Sta 8.29 8.41 4 8.407
15 Luton, Ashley Salisbury 8.24 8.47 2
16 Walker, Jasmine District of 7.96 8.49 3
17 Reid, Tyler Ty Wesley 8.50 8.61 4
18 Nicholson, Shakeithia District of 8.85 8.70 3
19 Kiabilua, Benita Maryland-Eas 8.94 8.81 1
Women 60 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Fields, Summer Maryland-Eas 7.87 7.85 1 10
2 Foster, Maysha Wesley 7.99 7.90 2 8
3 Gabriel, Luan Maryland-Eas 7.96 7.92 1 6
4 Bowra, Shaneika District of 7.96 7.95 1 5
5 Sloboh, Evelina Wesley 7.95 7.97 1 4
6 Martinez-Smith, Nissa Delaware Sta 8.05 8.06 2 3
7 Hall, Angel Wesley 8.04 8.08 2 2
8 Coach, Tyra Delaware Sta 8.13 8.18 2 1
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Gabriel, Luan Maryland-Eas 24.87 25.64 7 10
2 Fields, Summer Maryland-Eas 25.54 25.83 7 8
3 Farley, Jamie Salisbury 25.90 26.17 6 6
4 Martinez-Smith, Nissa Delaware Sta 25.00 26.26 7 5
5 Hibbert, Shannell District of 25.49 26.46 7 4
6 Hall, Angel Wesley 26.56 26.73 5 3
7 Edwards, Tanise Maryland-Eas 26.98 26.76 4 2
8 Cropper, Christina Maryland-Eas 26.97 26.80 4 1
9 Lynn, Ayanna Maryland-Eas 27.15 26.89 3
10 Bailey, Taylor Salisbury 26.59 27.28 4
11 Rishell, Caitlyn Salisbury 27.12 27.29 3
12 Woods, Briyanna Wesley 27.50 27.30 2
13 Wilson, Ashley Delaware Sta 27.00 27.47 3
14 Pitts, Tenae Maryland-Eas 27.20 27.50 3
15 Coach, Tyra Delaware Sta 25.90 27.61 6
16 Macklin, T'Keyah Delaware Sta 27.73 1
17 Reid, Tyler Ty Wesley 27.60 27.94 2
18 Luton, Ashley Salisbury 26.77 28.04 4
19 Kiabilua, Benita Maryland-Eas 28.78 28.60 1
20 Hodge, Shayna District of 27.32 28.64 2
21 Nicholson, Shakeithia District of 28.67 28.77 1
22 Walker, Jasmine District of 26.56 28.90 5
23 Thomas, Shaniel Wesley 28.50 28.93 1
24 Bingaman, Summer Salisbury 27.00 29.43 3
25 Jones, Dajour District of 26.50 29.59 5
26 Williams, Bethany Salisbury 28.87 31.28 1
Women 400 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Farley, Jamie Salisbury 58.67 58.38 3 10
2 Gilbert, Lenneisha Maryland-Eas 55.80 58.79 3 8
3 Davis, Cydney Delaware Sta 59.00 1:00.79 3 6
4 Shelton, Donyae Delaware Sta 59.50 1:01.38 2 5
5 Rishell, Caitlyn Salisbury 1:01.50 1:01.74 1 4
6 Smalls, Martina Delaware Sta 59.00 1:02.07 2 3
7 White, Leah Delaware Sta 59.70 1:02.45 2 2
8 Bowra, Shaneika District of 1:05.00 1:03.34 1 1
9 Macklin, T'Keyah Delaware Sta 1:06.09 1:04.42 1
10 Bingaman, Summer Salisbury 1:02.00 1:04.72 1
-- Fapohunda, Oluwafoyinsol Maryland-Eas 1:03.13 DNF 1
Women 500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jones, Dajour District of 1:22.00 1:23.73 10
2 Jones, Amirah Maryland-Eas 1:24.17 1:26.56 8
Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Quinonero, Neus Maryland-Eas 2:10.15 2:17.67 10
2 Pitt, Janae Delaware Sta 2:16.00 2:22.02 8
3 McCloskey, Shea Salisbury 2:24.12 2:24.45 6
4 Okafor, Sylvia Delaware Sta 2:17.50 2:24.69 5
5 Tyrrell, Caroline Salisbury 2:28.00 2:30.86 4
6 Correia, Lananda Delaware Sta 2:20.00 2:31.16 3
7 Peterson, Mone't Delaware Sta 2:17.00 2:32.78 2
8 Sigman, Kate Salisbury 2:29.00 2:34.78 1
9 Billings, Claire Salisbury 2:38.45 2:39.19
10 Dozier, Aisha District of 2:30.00 2:42.01
11 Snorton, Dabrin District of 2:35.00 2:43.99
12 Sniffen, Carly Salisbury 2:33.92 2:44.47
13 Duncan, Kenlyn District of 2:31.26 2:47.50
Women 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Rosikon, Katarzyna Delaware Sta 5:33.38 5:25.48 10
2 Jerop, Sharon Maryland-Eas 5:26.75 5:26.51 8
3 Sigman, Kate Salisbury 5:34.74 5:29.23 6
4 Sniffen, Carly Salisbury 5:40.56 5:36.64 5
5 Sturm, Christine Salisbury 5:39.52 5:40.05 4
6 Tyrrell, Caroline Salisbury 5:30.43 5:42.91 3
7 Cooper, Erin Delaware Sta 5:30.51 6:13.34 2
Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Schwartz, Alison Salisbury 10:58.30 11:00.06 10
2 Mazer, Ashley Salisbury 11:09.47 11:04.58 8
3 Potter, Abby Salisbury 11:08.45 11:15.06 6
4 Sturm, Christine Salisbury 11:11.11 11:27.98 5
Women 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jerop, Sharon Maryland-Eas 20:00.00 19:04.59 10
2 Schwartz, Alison Salisbury 18:57.45 19:24.82 8
3 Potter, Abby Salisbury 19:06.57 19:55.92 6
4 Mazer, Ashley Salisbury 19:40.59 19:58.67 5
5 Ruckel, Sydney Salisbury 20:21.32 20:57.22 4
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Martinez-Smith, Nissa Delaware Sta 8.91 8.90q 2
2 Roney, Jessica Maryland-Eas 9.06q 1
3 Jenkins, Jashella Delaware Sta 9.00 9.14q 1
4 Morris, Ashley Wesley 9.00 9.15q 2
5 Bailey, Taylor Salisbury 9.22 9.45q 1
6 Hibbert, Shannell District of 9.06 9.53q 1
7 Thomas, Shaniel Wesley 10.04 9.94q 2
8 Rowe, Stacy-Ann District of 9.08 10.04q 2
9 Hodge, Shayna District of 10.27 12.86q 2
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Martinez-Smith, Nissa Delaware Sta 8.90 8.90 1 10
2 Roney, Jessica Maryland-Eas 9.06 8.94 1 8
3 Jenkins, Jashella Delaware Sta 9.14 9.08 1 6
4 Morris, Ashley Wesley 9.15 9.18 1 5
5 Hibbert, Shannell District of 9.53 9.25 2 4
6 Thomas, Shaniel Wesley 9.94 9.92 2 3
-- Rowe, Stacy-Ann District of 10.04 DNF 2
Women 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Maryland-Eastern Shore 'A' 1:37.15 1:44.68 10
1) Fields, Summer 2) Gabriel, Luan
3) Lynn, Ayanna 4) Cropper, Christina
2 Salisbury 'A' 1:50.50 1:49.31 8
1) Bailey, Taylor 2) Luton, Ashley
3) Isabell, Kaitlin 4) Farley, Jamie
3 Wesley 'A' 1:41.00 1:50.98 6
1) Hall, Angel 2) Foster, Maysha
3) Artis, Briana 4) Woods, Briyanna
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Maryland-Eastern Shore 'A' 3:53.20 4:00.35 2 10
1) Gabriel, Luan 2) Gilbert, Lenneisha
3) Quinonero, Neus 4) Fields, Summer
2 Delaware State 'A' 3:49.00 4:02.18 2 8
1) Dowe, Faleesha 2) Pitt, Janae
3) Shelton, Donyae 4) Davis, Cydney
3 Delaware State 'B' 4:05.00 4:04.85 1 6
1) White, Leah 2) Coach, Tyra
3) Harris, Loren 4) Martinez-Smith, Nissa
4 Wesley 'B' 4:30.00 4:23.19 1 5
1) Wesby, Kyra 2) Reid, Tyler Ty
3) Thomas, Shaniel 4) Brown-Myrick, Lekeshia
5 Salisbury 'A' 4:22.00 4:25.22 1 4
1) Bingaman, Summer 2) Rishell, Caitlyn
3) Billings, Claire 4) McCloskey, Shea
6 Maryland-Eastern Shore 'B' 4:02.00 4:25.70 2 3
1) Roney, Jessica 2) Jones, Amirah
3) Edwards, Tanise 4) Jerop, Sharon
7 Wesley 'A' 4:08.00 4:29.30 1 2
1) McNeil, Emani 2) Foster, Maysha
3) Woods, Briyanna 4) Robinson, Victoria
Women Distance Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Maryland-Eastern Shore 'A' 12:08.26 13:48.32 10
1) Gilbert, Lenneisha 2) Roney, Jessica
3) Jones, Amirah 4) Quinonero, Neus
Women High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Seymour, Jacqueline Salisbury 1.57m 1.55m 10
1.34 1.39 1.45 1.49 1.55 1.60
P P O O O XXX
2 Isabell, Kaitlin Salisbury 1.57m J1.55m 8
1.34 1.39 1.45 1.49 1.55 1.60
P P O XXO XO XXX
3 Robinson, Tiajah Delaware Sta 1.45m 6
1.34 1.39 1.45 1.49
P XO XXO XXX
4 Thomas, Shaniel Wesley 1.50m 1.34m 5
1.34 1.39
XO XXX
-- Pitts, Tenae Maryland-Eas 1.46m NH
1.34
XXX
Women Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dumas, Kyleigh Salisbury 3.35m 3.45m 10
2.65 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55
P P O O O O P O XXX
2 Mullen, Julia Salisbury 3.05m 3.05m 8
2.65 2.85 2.95 3.05 3.15
O O XO O XXX
Women Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Edwards, Tanise Maryland-Eas 5.72m 5.64m 10
5.62m 5.64m 5.48m FOUL 5.32m 5.42m
2 Cropper, Christina Maryland-Eas 5.23m 5.38m 8
5.37m 5.38m 5.05m 5.06m FOUL 4.61m
3 Harris, Loren Delaware Sta 5.48m 5.35m 6
5.35m FOUL FOUL FOUL 5.30m FOUL
4 Conyers, Amber Delaware Sta 5.31m 5.33m 5
5.29m FOUL 5.23m 5.33m 5.21m FOUL
5 Brown-Myrick, Lekeshia Wesley 5.10m 5.29m 4
5.07m 4.97m 5.29m 5.06m 4.99m 4.83m
6 Bailey, Taylor Salisbury 5.05m 5.04m 3
4.95m 5.04m 4.95m PASS PASS PASS
7 McCaskill, Ahnrea Delaware Sta 5.00m 4.95m 2
4.81m 4.86m 4.95m 4.90m 4.37m 4.39m
8 Foster, Maysha Wesley 4.80m 4.91m 1
4.86m 4.50m 4.91m 4.64m 4.43m 4.91m
9 Robinson, Victoria Wesley 4.65m 4.86m
4.54m 4.74m 4.86m 4.64m 4.58m 4.59m
10 Pitts, Tenae Maryland-Eas 4.81m 4.85m
4.85m 4.83m FOUL
11 Nicholson, Shakeithia District of 4.66m 4.82m
4.68m 4.71m 4.82m
12 Williams, Bethany Salisbury 4.57m 4.73m
4.73m FOUL 4.40m
13 Lynn, Ayanna Maryland-Eas 4.80m J4.73m
FOUL FOUL 4.73m
14 Taylor, Rakiya Wesley 4.50m 4.72m
4.72m 4.47m 4.39m
15 Reed, Teyri Wesley 4.75m 4.65m
4.65m 4.57m FOUL
16 Thomas, Shaniel Wesley 4.50m 4.51m
FOUL 4.51m FOUL
17 Kiabilua, Benita Maryland-Eas 4.89m 4.29m
4.03m 4.29m 4.19m
Women Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Conyers, Amber Delaware Sta 11.24m 11.39m 10
11.23m FOUL 11.30m 11.39m 11.06m FOUL
2 Brown-Myrick, Lekeshia Wesley 10.70m 11.06m 8
FOUL FOUL 11.06m FOUL 10.75m FOUL
3 Bailey, Taylor Salisbury 10.95m 10.77m 6
10.67m 10.77m FOUL 10.45m 10.42m FOUL
4 Reed, Teyri Wesley 10.00m 10.40m 5
10.24m 10.40m 10.00m 10.40m 10.12m 10.40m
5 Williams, Bethany Salisbury 10.05m 9.96m 4
FOUL FOUL 9.71m 9.61m 9.96m 9.75m
6 Wesby, Kyra Wesley 9.80m 9.65m 3
9.24m 9.40m 9.25m 9.48m 9.59m 9.65m
-- Foster, Maysha Wesley 10.00m FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
-- Edwards, Tanise Maryland-Eas 12.48m FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Women Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Parker, Egypt Delaware Sta 14.61m 12.96m 10
12.25m 12.96m 12.94m 12.69m 12.94m 12.32m
2 Wilson, Victoria Delaware Sta 11.67m 12.65m 8
11.66m 12.37m 10.55m 12.31m 12.65m 12.07m
3 Beverly, Jourdyn Wesley 12.30m 11.56m 6
10.55m 10.91m 10.74m 10.81m 11.56m 11.53m
4 Hasell, Imani Salisbury 9.81m 9.24m 5
9.03m FOUL 9.21m 9.00m FOUL 9.24m
Women Weight Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Beverly, Jourdyn Wesley 15.60m 14.86m 10
14.82m 14.81m 14.86m 14.49m 14.60m 14.86m
2 Parker, Egypt Delaware Sta 13.64m 14.12m 8
14.12m 13.91m 12.74m 13.19m 10.67m 8.77m
3 Fountain, Zekiah Wesley 12.00m 13.85m 6
13.85m 13.62m 12.56m 13.51m 12.05m 12.98m
4 Hasell, Imani Salisbury 11.46m 13.16m 5
11.48m 13.16m 13.05m 12.53m 11.15m 12.77m
5 Wilson, Victoria Delaware Sta 8.87m 10.75m 4
FOUL 10.75m 8.32m 10.35m FOUL 8.87m
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Roney, Jessica Maryland-Eas 2:31.32 676
2 Shelton, Donyae Delaware Sta 2:53.37 429
3 McCaskill, Ahnrea Delaware Sta 2:58.82 376
-- Harris, Loren Delaware Sta DNF
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Roney, Jessica Maryland-Eas 9.09 2 891
2 Shelton, Donyae Delaware Sta 9.88 2 735
3 Harris, Loren Delaware Sta 12.09 1 371
4 McCaskill, Ahnrea Delaware Sta 12.53 1 312
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Shelton, Donyae Delaware Sta 1.59m 724
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62
O O O O O XO XO O O XXO XXX
2 Roney, Jessica Maryland-Eas 1.56m 689
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59
O O XO O O O XXO XO XO XXX
3 McCaskill, Ahnrea Delaware Sta 1.50m 621
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53
O O O XO O O O XXX
4 Harris, Loren Delaware Sta 1.44m 555
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47
O O O O O XXX
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Harris, Loren Delaware Sta 5.17m 606
5.17m 4.63m 5.15m
2 McCaskill, Ahnrea Delaware Sta 4.74m 490
4.74m 4.74m 4.19m
3 Roney, Jessica Maryland-Eas 4.59m 451
4.59m FOUL 4.40m
4 Shelton, Donyae Delaware Sta 4.32m 384
FOUL 4.30m 4.32m
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McCaskill, Ahnrea Delaware Sta 8.73m 447
7.81m 8.73m 8.48m
2 Harris, Loren Delaware Sta 7.98m 398
7.85m 7.91m 7.98m
3 Roney, Jessica Maryland-Eas 7.94m 395
7.94m 7.90m 7.61m
4 Shelton, Donyae Delaware Sta 6.08m 276
5.91m 5.54m 6.08m
Women Indoor Pentathlon
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Roney, Jessica Maryland-Eas 3102 10
2 Shelton, Donyae Delaware Sta 2548 8
3 McCaskill, Ahnrea Delaware Sta 2246 6
4 Harris, Loren Delaware Sta 2146 1930 5
Men 60 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Rosembert, Edwin Delaware Sta 7.03 7.02q 4 7.017
2 Dacres, Joshua Maryland-Eas 6.92 7.02q 2 7.019
3 Allen, Julius Delaware Sta 7.11 7.03q 4 7.026
4 Saulsbury, Christian Wesley 6.90 7.03q 1 7.029
5 Dawson, Kavante Delaware Sta 7.25 7.11q 4
6 McCloskey, Jack Salisbury 7.04 7.12q 2
7 Thompson, Ryan Unattached 6.70 7.15q 1
8 Williams, Justin Salisbury 7.15 7.18q 1
9 Crenshaw, Johnny Wesley 7.00 7.24q 1
10 Egeonu, Chadera Maryland-Eas 7.04 7.25q 3
11 Heriot, John Wesley 7.50 7.38q 3
12 Leby, Chis Salisbury 7.35 7.39q 2
13 Doward, DeVonte Delaware Sta 7.35 7.41 3
14 Onukwugha, Chisom Maryland-Eas 7.43 7.46 2
15 Adedeji, Matthew Salisbury 7.25 7.50 1
16 Howell, Bryan Salisbury 7.57 7.51 2
17 Sheppard, Nathaniel Maryland-Eas 7.75 7.86 3
Men 60 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Saulsbury, Christian Wesley 7.03 6.95 1 10
2 Dacres, Joshua Maryland-Eas 7.02 6.99 1 8
3 Rosembert, Edwin Delaware Sta 7.02 7.01 1 6
4 Allen, Julius Delaware Sta 7.03 7.07 1 5
5 McCloskey, Jack Salisbury 7.12 7.10 2 4
6 Thompson, Ryan Unattached 7.15 7.15 2 3
7 Dawson, Kavante Delaware Sta 7.11 7.19 2 2
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Dacres, Joshua Maryland-Eas 21.80 22.03 5 10
2 Rosembert, Edwin Delaware Sta 21.65 22.50 5 8
3 Lambert, Kiyair Delaware Sta 22.39 22.87 4 6
4 Egeonu, Chadera Maryland-Eas 21.68 22.93 5 5
5 Brown, Janoi Maryland-Eas 22.50 23.00 4 4
6 Brown, Julian Delaware Sta 22.40 23.01 4 3
7 Van Gieson, Mickey Salisbury 23.19 23.04 2 2
8 Thompson, Ryan Unattached 22.22 23.07 5 1
9 Dawson, Kavante Delaware Sta 21.90 23.14 5
10 Crenshaw, Johnny Wesley 22.80 23.38 4
11 Binnix, Ethan Salisbury 22.92 23.45 3
12 Allen, Julius Delaware Sta 22.85 23.55 3
13 King, Brandon Maryland-Eas 23.18 23.90 2
14 Johnson, Will Wesley 23.80 23.94 2
15 Speirs, Justin Salisbury 23.95 24.06 1 24.052
16 McCloskey, Jack Salisbury 22.95 24.06 3 24.058
17 Doward, DeVonte Delaware Sta 24.29 24.46 1
18 Bailey, Jamier Wesley 24.20 24.56 1
19 Skrant, Brandon Salisbury 23.90 24.60 1
20 Howell, Bryan Salisbury 23.56 25.22 2
21 Winslow, Kamren Salisbury 23.95 26.36 1
Men 400 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Kalieta Jr, Thomas Wesley 48.80 50.46 4 10
2 Leach, Kendall Delaware Sta 48.10 50.73 4 8
3 Brice, Timothy Maryland-Eas 49.50 50.91 3 6
4 Cousar, Tysean Wesley 48.90 50.97 4 5
5 Brown, Janoi Maryland-Eas 50.46 51.02 3 4
6 Smith, Isiah Maryland-Eas 49.96 51.20 3 3
7 Binnix, Ethan Salisbury 50.87 51.59 3 2
8 Brown, Julian Delaware Sta 49.00 51.64 4 1
9 Corriette, Judah Maryland-Eas 51.69 1
10 Van Gieson, Mickey Salisbury 50.98 52.58 2
11 King, Brandon Maryland-Eas 53.44 52.74 2
12 Hardman, Tyler Salisbury 51.16 52.79 2
13 Sheppard, Nathaniel Maryland-Eas 52.23 53.20 2
14 Heriot, John Wesley 53.50 53.96 1
15 Speirs, Justin Salisbury 54.00 55.19 1
16 Ramirez, Marco Salisbury 52.98 55.50 2
17 Skrant, Brandon Salisbury 54.00 56.45 1
18 Winslow, Kamren Salisbury 54.00 57.85 1
Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mundy, Donovan Maryland-Eas 1:52.36 1:55.78 10
2 Yamitshi, Ngoy Maryland-Eas 1:53.80 1:56.33 8
3 Amobi, Gerald Delaware Sta 1:54.70 1:59.37 6
4 Porquin, Emmanuel Salisbury 1:58.71 2:02.00 5
5 Quansah, Elton Delaware Sta 1:57.00 2:05.53 4
6 Clocker, Ryan Salisbury 2:01.00 2:06.54 3
7 Harrington, Parker Salisbury 2:00.50 2:07.77 2
8 Blanche, Justin Salisbury 2:02.00 2:12.49 1
9 Arteaga, Luis Wesley 2:15.00 2:22.80
10 Smiley, Jyree Wesley 2:08.00 2:29.22
-- Akakeya, John Maryland-Eas 1:56.10 DNF
Men 1 Mile Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Chouati, Oussama Maryland-Eas 4:14.20 4:16.76 2 10
2 Porquin, Emmanuel Salisbury 4:25.00 4:26.85 2 8
3 Akakeya, John Maryland-Eas 4:21.00 4:34.72 2 6
4 McGhie, Corey Delaware Sta 4:29.00 4:36.97 2 5
5 Moore, Gregory Delaware Sta 4:31.00 4:41.80 2 4
6 Gill, Hasan Delaware Sta 4:43.61 4:42.71 1 3
7 Anastasi, Anthony Wesley 4:35.00 4:44.44 1 2
8 Blanche, Justin Salisbury 4:35.00 4:44.79 1 1
9 Wiggins, Joey Salisbury 4:45.00 4:48.80 1
10 Attiogbe, Komlan Delaware Sta 4:28.00 4:52.52 2
11 Danjoint, Seth Delaware Sta 4:56.07 1
12 Infante-Rosales, Jose Delaware Sta 4:28.00 4:56.19 2
13 Lenox, Jack Salisbury 4:48.00 5:01.52 1
14 Green, Jeromy Salisbury 4:45.00 5:05.12 1
15 Castillo, Robert Delaware Sta 5:10.18 5:10.74 1
16 Arteaga, Luis Wesley 5:20.00 5:21.43 1
-- Cime, Hector Maryland-Eas 4:20.50 DNF 2
Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Strickland, David Salisbury 9:10.00 9:11.86 10
2 Milton, Malcolm Salisbury 9:10.00 9:13.27 8
3 Meli, Stanley Maryland-Eas 8:51.18 9:16.78 6
4 Robey, Andrew Salisbury 9:10.00 9:27.75 5
5 Eville, Ryan Salisbury 9:15.00 9:30.90 4
6 Kimbell, Mason Salisbury 9:10.00 9:40.42 3
7 Giles, Caleb Delaware Sta 9:47.50 9:48.19 2
8 Haber, Alexander Wesley 11:00.00 12:43.88 1
-- Chouati, Oussama Maryland-Eas 8:38.70 DNF
Men 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Masteran, Conner Salisbury 15:58.00 15:43.06 10
2 Kimbell, Mason Salisbury 16:00.00 15:50.47 8
3 Milton, Malcolm Salisbury 15:58.00 15:51.59 6
4 Meli, Stanley Maryland-Eas 15:21.04 16:31.64 5
5 Robey, Andrew Salisbury 16:20.00 16:45.28 4
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Lambert, Kiyair Delaware Sta 8.26 8.16q 2
2 Onukwugha, Chisom Maryland-Eas 8.26 8.33q 2
3 Freeman, Javonte' Wesley 8.60 8.99q 1
4 Howell, Bryan Salisbury 8.84 9.09q 1
5 Brown, Julian Delaware Sta 8.89 9.16q 1
6 Ramirez, Marco Salisbury 8.90 9.53q 2
7 Cowgill, Justin Wesley 9.70 11.09q 2
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Lambert, Kiyair Delaware Sta 8.16 8.17 1 10
2 Onukwugha, Chisom Maryland-Eas 8.33 8.67 1 8
3 Freeman, Javonte' Wesley 8.99 8.69 1 6
4 Howell, Bryan Salisbury 9.09 9.14 1 5
5 Brown, Julian Delaware Sta 9.16 9.19 2 4
6 Ramirez, Marco Salisbury 9.53 9.77 2 3
7 Cowgill, Justin Wesley 11.09 10.36 2 2
Men 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Maryland-Eastern Shore 'A' 1:22.97 1:30.75 10
1) Dacres, Joshua 2) Brown, Janoi
3) Brice, Timothy 4) Smith, Isiah
2 Salisbury 'A' 1:33.13 1:32.79 8
1) McCloskey, Jack 2) Van Gieson, Mickey
3) Binnix, Ethan 4) Hardman, Alex
3 Wesley 'A' 1:33.00 1:34.03 6
1) Smiley, Jyree 2) Heriot, John
3) Thorne, Ian 4) Johnson, Will
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Maryland-Eastern Shore 'A' 3:17.07 3:24.63 2 10
1) Brice, Timothy 2) Brown, Janoi
3) Mundy, Donovan 4) Corriette, Judah
2 Maryland-Eastern Shore 'B' 3:22.00 3:24.90 2 8
1) Smith, Isiah 2) Yamitshi, Ngoy
3) Dacres, Joshua 4) Sheppard, Nathaniel
3 Delaware State 'A' 3:16.00 3:25.32 2 6
1) Lambert, Kiyair 2) Leach, Kendall
3) Dawson, Kavante 4) Amobi, Gerald
4 Wesley 'A' 3:30.00 3:32.40 1 5
1) Dillard, Jordan 2) Bailey, Jamier
3) Thorne, Ian 4) Crenshaw, Johnny
5 Salisbury 'A' 3:28.12 3:35.59 1 4
1) Van Gieson, Mickey 2) Binnix, Ethan
3) Hardman, Tyler 4) Hardman, Alex
6 Delaware State 'B' 3:25.10 3:36.64 2 3
1) Brown, Julian 2) Terry, Trenson
3) Moore, Gregory 4) Quansah, Elton
7 Wesley 'B' 3:35.00 3:45.20 1 2
1) Heriot, John 2) Freeman, Javonte'
3) Smiley, Jyree 4) Saulsbury, Christian
8 Salisbury 'B' 3:38.00 3:49.18 1 1
1) Clocker, Ryan 2) Green, Jeromy
3) Harrington, Parker 4) Lenox, Jack
Men High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Turner, O'Ryan Wesley 1.91m 10 Jump off 191-O
1.75 1.80 1.85 1.91 1.96
O O O XO XXX
2 Adedeji, Matthew Salisbury J1.91m 8 Jump off 191-X
1.75 1.80 1.85 1.91 1.96
O O O XO XXX
Men Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Funkhouser, Adam Delaware Sta 3.80m 4.10m 10
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.30
P P P P O O O XXO XXX
2 Leasure, Greg Salisbury 3.95m 3.95m 8
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
P P P P O O XO XXX
3 Parker, Shemar Unattached 3.65m J3.95m 6
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
P O O O O XO XXO XXX
4 Robinson, Devin Wesley 4.00m 3.80m 5
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
P P O O O O XXX
5 Hall, Alex Salisbury 3.85m J3.80m 4
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
P P P P XO XO XXX
Men Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Heriot, John Wesley 6.98m 10
6.98m 5.83m 6.20m 5.96m 5.92m 6.15m
2 Thompson, Ryan Unattached 7.01m 6.97m 8
6.39m FOUL 6.84m 6.97m 6.74m 6.66m
3 Harris-Winbush, Daquay Wesley 7.00m 6.92m 6
FOUL 6.59m 6.91m FOUL 6.92m 6.49m
4 Leby, Chis Salisbury 6.45m 6.63m 5
6.63m FOUL 6.10m FOUL 6.02m FOUL
5 Brice, Timothy Maryland-Eas 6.49m 4
6.49m 6.10m 6.38m 6.35m 6.41m 5.84m
6 Cousar, Tysean Wesley 6.50m 6.39m 3
6.39m 6.14m 6.10m PASS PASS PASS
7 Beckett-Simms, Donovan Salisbury 6.20m 6.27m 2
6.27m 6.15m 6.25m 5.81m 5.70m 6.07m
8 Adedeji, Matthew Salisbury 6.69m 6.24m 1
5.79m 5.68m 6.24m 6.02m FOUL FOUL
9 Turner, O'Ryan Wesley 6.50m 6.07m
5.09m 5.43m 6.07m 5.88m 5.82m 5.05m
Men Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Beckett-Simms, Donovan Salisbury 13.40m 14.36m 10
14.36m 14.21m 13.97m FOUL 14.11m 14.33m
2 Johnson, Tre' Wesley 14.17m 14.12m 8
FOUL FOUL 14.12m FOUL FOUL 14.12m
3 Adedeji, Matthew Salisbury 14.20m 13.83m 6
13.13m 13.66m 13.79m FOUL 13.83m 13.72m
4 Turner, O'Ryan Wesley 13.00m 13.27m 5
12.90m FOUL 12.74m 13.27m 13.10m FOUL
5 Leby, Chis Salisbury 12.84m 13.04m 4
12.34m FOUL 13.04m 12.93m 12.66m 11.91m
Men Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Nottage, Kyle Maryland-Eas 13.19m 13.70m 10
13.10m 13.39m 13.70m 13.60m 13.56m 12.53m
2 Ellerbe, Antwan Wesley 14.00m 13.25m 8
10.30m 13.25m 12.99m 13.23m 12.91m 13.10m
3 Brown, Camal Wesley 13.50m 12.95m 6
11.15m 12.41m 12.73m 12.79m 12.95m 12.91m
4 Ferrin, Duncan Salisbury 13.65m 11.63m 5
FOUL 11.63m FOUL FOUL PASS PASS
5 Duncan, Robert Delaware Sta 13.40m 11.42m 4
FOUL FOUL 11.18m FOUL 11.12m 11.42m
6 Dabipi, Tamunoibi Maryland-Eas 11.58m 10.79m 3
FOUL FOUL 10.79m FOUL FOUL FOUL
7 Espinal, Estarline Wesley 12.00m 10.45m 2
9.69m FOUL 10.45m 9.50m 9.61m 10.05m
8 Lee, Aran Delaware Sta 13.30m 9.72m 1
9.70m 9.25m 9.39m 9.72m 9.22m 9.24m
Men Weight Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dabipi, Tamunoibi Maryland-Eas 15.94m 16.41m 10
FOUL FOUL 7.59m FOUL 15.69m 16.41m
2 Ferrin, Duncan Salisbury 16.75m 16.15m 8
16.15m FOUL FOUL FOUL FOUL 15.85m
3 Duncan, Robert Delaware Sta 14.06m 14.18m 6
13.74m FOUL 13.90m 14.18m 13.68m FOUL
4 Nottage, Kyle Maryland-Eas 12.28m 12.26m 5
11.88m FOUL 12.02m 11.99m 11.94m 12.26m
-- Lee, Aran Delaware Sta 13.00m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Parker, Shemar Unattached 7.46 726
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Parker, Shemar Unattached 3:25.75 434
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Parker, Shemar Unattached 9.16 711
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Parker, Shemar Unattached 1.75m 585
1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78
O O O O XXO XXX
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Parker, Shemar Unattached 3.95m 603
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
O O O XO O XXO XXO XXX
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Parker, Shemar Unattached 5.83m 550
5.20m 5.15m 5.83m
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Parker, Shemar Unattached 8.62m 403
8.37m 8.08m 8.62m
Men Heptathlon
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Parker, Shemar Unattached 4012 10
Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Salisbury 172 2) Delaware State 163
3) Maryland-Eastern Shore 150 4) Wesley 86
5) District of Columbia 24
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Salisbury 168 2) Maryland-Eastern Shore 153
3) Wesley 112 4) Delaware State 107
|